Pogovor s predsednico Sveta za invalide
Ob približajočem Mednarodnem dnevu prostovoljstva, ki ga na pobudo Organizacije združenih narodov obeležujemo 5. decembra, je pomembno, da se spomnimo, kdo v naši občini opravlja veliko dobrega na področju prostovoljstva. Gospa Lidija Pratnemer, predsednica Sveta za invalide v Občini Slovenske Konjice, je pri srečanjih z invalidi spoznala, da je vsak invalid osebnost zase, ki terja veliko pozornosti, da mu lahko omogočimo enakovredno življenje z nami. Poudarja, da Svet deluje dobro in da je napredek v konjiški občini na tem področju že opazen.
Kmalu bo tri leta, odkar je bil v Slovenskih Konjicah ustanovljen Svet za invalide, ki ga je imenoval župan Miran Gorinšek.
Svet za invalide v Občini Slovenske Konjice napreduje pri svojem delu in to vedno bolj opazno, za kar imajo zasluge vsi člani Sveta.
Svet je nastal v sklopu projekta »Občina po meri invalidov«. Kakšne aktivnosti se dogajajo v okviru tega?
Vsako leto delamo po zastavljenem akcijskem načrtu in sproti ugotavljamo, ali smo uspeli izvršiti predvidene naloge. Poudarjam, da delamo za vse invalide v občini, ne samo za gibalno ovirane. V letu 2016 je bilo ustanovljeno društvo NEŽA, za pomoč osebam z okvaro vida. Občina Slovenske Konjice je v letu 2011 upravičeno sprejela Listino " Občina po meri invalidov", saj se položaj vseh invalidov iz leto v leto izboljšuje, zato menim, da je naša občina na dobri poti k zagotavljanju boljših pogojev za invalide.
Se ljudje v konjiški občini zavedajo pomena, da je potrebno krepiti položaj invalidov v naši občini in nasploh v Sloveniji?
V občini, pa tudi sicer v Sloveniji, je še premalo zavedanja, da je potrebno vedno bolj krepiti položaj invalidov.
Kakšne ureditve so se v času od 2015 uredile na področju prometne ureditve, grajenih in funkcionalnih ovir?
Vse grajene ovire v občini imamo popisane, zato lahko tudi priporočamo, da se te odpravijo. Veliko ovir je bilo že odpravljenih, vendar moramo biti kar vztrajni, da uspemo z našimi zaprosili. V letošnjem letu smo morali posredovati v primeru, ko je lastnik gostinskega lokala zaprl pot, ki so jo koristili tudi gibalno ovirani občani.
Pred nekaj dnevi ste z županom Gorinškom in še nekaterimi obiskali sosednje avstrijsko mesto Gradec z namenom, da spoznate njihove primere dobrih praks na področju odprave grajenih in funkcionalnih ovir. Kaj ste opazili v njihovi ureditvi?
Zelo veliko spoznanj smo pridobili z ogledom mesta Gradec. Ogled je bil voden. Prav vsi člani Sveta smo bili enotni v oceni, da imamo tudi pri nas zelo dobro poskrbljeno za invalide, morda imajo v Gradcu več narejenega za slepe in slabovidne osebe. In največ bomo lahko prenesli v našo občino prav za slepe in slabovidne.
Koliko denarja je namenjenega za tovrstne spremembe, prilagajanja prometnih ureditev, vstopov v določene ustanove …?
V proračunu smo imeli za leto 2017 predvidenih 2.000,00 evrov, ki smo jih porabili za ureditev poti za gibalno ovirane osebe. V letu 2017 smo prvič imeli svojo postavko v proračunu.
V Gradcu nudijo tudi primerne stanovanjske kapacitete. Nudijo take tudi v Konjicah, ki bi omogočale invalidom samostojno življenje?
Stanovanjsko podjetje v Slovenskih Konjicah s posluhom sodeluje pri stanovanjskih kapacitetah za invalide. Ima stanovanja za invalidne osebe, ki morajo potem same uveljavljati pravico do subvencije najemnine, seveda če izpolnjujejo predpisane pogoje.