Mednarodno tekmovanje Karate Horse Cup 2019 ta vikend
Mednarodno tekmovanje Karate Horse Cup 2019 ta vikend
Prihajajoči vikend bodo Slovenske Konjice prevzeli karateistke in karateisti, ki se bodo pomerili na mednarodnem tekmovanju Karate Horse Cup 2019. Tekmovanje, ki ga Karate klub Seki iz Sv. Jerneja organizira že drugo leto zapored, bo privabil tekmovalce iz najmanj 20-ih držav sveta! Tekmovanje, ki skrbi za popularizacijo borilne športne discipline tako v našem kraju kot širše, je vredno obiska, zato vas na tekmovanje v pogovoru prijazno vabi Tatjana Ravničan Ganzitti iz Karate kluba Seki.
Na konjiškem tatamiju se bodo konec tedna že drugo leto zapored borili karateisti iz celega sveta. Kakšno mednarodno raznoliko zasedbo tekmovalcev pričakujete?
Trenutno (dne, 22. 1. op.a.) imamo prijavljenih udeležence iz že 19 držav, kar presega vse rekorde karate tekmovanj v Sloveniji. Prihajajo iz naslednjih držav: Alžirija, Avstrija, Bangladeš, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Nemčija, Madžarska, Indija, Irak, Italija, Kosovo, Makedonija, Črna Gora, Nepal, Nigerija, Srbija, Tunizija, Turčija in Slovenija. Prijavili se bodo tudi iz Bolgarije, saj so pravkar poiskali in rezervirali prenočišča. Torej 20 držav. Pestra mednarodna raznolikost povečuje kakovost turnirja in je dobra popotnica za to tekmovanje v prihodnosti.
Karate klub Seki iz Sv. Jerneja pri Ločah je mlad klub, a že lani vam je uspelo privabili 611 tekmovalcev iz 16 držav sveta. V čem je skrivnost vaše volje - najbrž jo črpate iz narave vaše discipline?
Karate pomeni način življenja. Volja, disciplina, vztrajnost, piljenje podrobnosti do odličnosti … V klubu podpiramo vse naše otroke, omenjene vrednote živimo in jih prenašamo drug na drugega. Vsi v klubu, ki smo vpeti v karate, pa se udeležujemo turnirjev tudi zunaj meja Slovenije. Že v samem začetku ustanavljanja kluba smo odločili organizirati turnir mednarodnega nivoja, takšnega, ki pusti sledi. In to nam je uspelo, še več, bili smo prepoznani tudi na drugih kontinentih in Karate zveza Slovenije je turnir uvrstila v najvišji A rang karate tekmovanj v Sloveniji. Lani smo imeli namreč skupino tekmovalcev tudi iz Brazilije. Konec leta 2018 so številke povedale svoje, naše tekmovanje je imelo največ udeleženih držav in tekmovalcev na karate turnirjih Slovenije. Le to nam je dalo še večjo motivacijo za pripravo turnirja, ki se bo zgodil v soboto.
Kaj pričakujete od letošnjega turnirja več kot lanskega?
Turnir smo letos še dodelali, dodali novosti, ki so privlačne za vse klube, udeležence tekmovanja. Unikatno izdelane medalje in pokali za najuspešnejše, diplome za prejemnike medalj. Trije najuspešnejši klubi bodo prejeli denarne nagrade. To je novost, ki je v Sloveniji še ni bilo. Organizacija tekme in sama tekma je ogledalo Karate kluba Seki Sv. Jernej. Pričakujemo, delamo in stremimo k najboljšemu karate turnirju.
Kako priljubljen bi rekli, da je oz. postaja karate kot borilna disciplina med konjiškimi otroci, mladino?
Vedno bolj. Dobrodošli na naše treninge, ki se odvijajo v OŠ Jernej. Treningi kat so ob torkih in četrtkih od 17. do 19. ure, ob petkih od 16. do 18.. Treningi borb ob torkih od 19.00, ob petkih na Polzeli. Preostale dni imamo treninge v Velenju. Vsak član se lahko udeleži vseh treningov.
Se na treninge vozijo tudi člani iz okoliških krajev, občin?
Dober glas seže v deveto vas. In v ponos nam je, da imamo člane tudi iz Gornje Radgone, Sv. Trojice, Ptuja, Oplotnice, Slov. Bistrice, Velenja, celo iz Postojne smo ga imeli.
Koliko članov šteje danes vaš klub? Kako se spreminja število?
Aktivnih tekmovalcev je okoli 50, članov pa imamo bistveno več. Vpisujemo tudi med šolskim letom. Prvi mesec brezplačno, neobvezujoče. Vendar se še ni zgodilo, da bi kdo po mesecu dni treninga odnehal. Karate osvoji in zasvoji, s pozitivnimi učinki celostno vpliva na življenje in osebnost otroka.
Kaj prepriča vaše člane, da radi prihajajo na treninge in zakaj ravno karate?
Odgovor je enostaven, naša trenerka Šeki je unikatna, odlična karateistka, dvakratna svetovna prvakinja, sedemkratna državna prvakinja, njeni rezultati z otroki pa so takšni, da širijo glas o klubu. Imamo udeleženca svetovnega prvenstva, dva naša karateista bosta že drugo leto zapored Slovenijo predstavljala na evropskem prvenstvu. In otroci vedo, da je zelo zelo težko doseči normo in postati predstavnik Slovenije na evropskem in svetovnem prvenstvu. Biti državni prvak še zdaleč ni dovolj. Treningi potekajo vsak dan, dve uri intenzivnega dela pa tudi najmlajšim ne predstavlja težav. Naša posebnost je tudi ta, da vsi tekmovalci trenirajo skupaj. To pomeni, začetniki štiriletniki, člani otroške, kadetske in mladinske karate reprezentance ... Zgled in vzgled. To je ključ vsakega uspeha. Delati skupaj, učiti se, ponavljati, posnemati najboljše. Prav zabavno je, ko se tudi najmlajšemu članu na treningu omogoči, da naredi kato, pri tem pa ga vsi člani zbrano spremljajo ob tatamiju. Tako dobi sporočilo, da je pomemben, ljubljen, da zmore in da vsi verjamejo vanj. In tako začne verjeti tudi sam sebi, da bo zmogel in na koncu zmore. Način dela pa prenese na zanamce.
Malo za šalo, malo zares - ste letos bolje pripravljeni s parkiranjem obiskovalcev kot lani, ko so vam domača dvorišča odstopali domačini?
To je ena izmed izjav, ki smo jo dali po tekmovanju, ker smo se iz srca želeli zahvaliti ljudem, ki so zares odpirali ograje svojih dvorišč in omogočili tekmovalcem obiskovalcem parkiranje. To so nam sporočili karateisti borbaši, ki so na tekmovanje prišli v popoldanskem času, ki so bili pozitivno presenečeni nad gostoljubnostjo ljudi. Imeli smo občutek, da jim je mar, da živijo z nami, da so ponosni, da so prebivalci mesta, ki je za en dan postalo mednarodno karate mesto. Tudi tokrat javno izrekamo zahvalo. In bomo veseli, ko boste Konjičani tudi letos z nami. V prihodnje pa si želimo in verjamemo, da bodo Slovenske Konjice (pa tudi kraji v regiji) znale prepoznati priložnost v našem turnirju in bodo lahko ponudile več prenočišč našim tekmovalcem, da bodo ljudje v turizmu znali izrabiti priložnost in obdržati obiskovalce in tekmovalce v mestu še kakšen dan. Tudi v klubu imamo ideje kaj, kdaj in kako ponuditi našim tekmovalcem, zato pozivamo podjetnike, podjetja, posameznike, da se obrnejo na vodstvo kluba. Medsebojno sodelovanje nas vseh lahko Slovenskim Konjicam in vsem deležnikom prinese uspeh.
Verjamete, da turnirji, kot bo ta, večajo priljubljenost karateja med domačini in tudi širše?
Če v to ne bi verjeli, ga tudi ne bi organizirali. Karate bo leta 2020 prvič tekmovalna disciplina na Olimpijskih igrah v Tokiu. Zadnji čas, da se porušijo vsi negativni predznaki tega športa in se prikaže celotna filozofija karateja. Bogata zgodovina karateja bralca navduši. V soboto, 26. 1. 2019, imajo ljudje priložnost karate doživeti mednarodno, od najmlajših do najstarejših starostnih kategorij, od kat (tehnična borba proti namišljenemu borcu) do kumit (športna borba). Zato dobrodošli.