DIGITALIZACIJA KONJIŠKE DEKANIJE in SPREMNE KNJIŽICE O DR. AVGUŠTINU STEGENŠKU kot poklon Zgodovinskega društva Konjice in Občine Slovenske Konjice ob slovenskem kulturnem prazniku
V časih, ko nam ukrepi preprečujejo neposreden stik med ljudmi, smo v Zgodovinskem društvu Konjice razmišljali o doprinosu, ki ga lahko v sodelovanju z Občino Slovenske Konjice ponudimo javnosti.
Ob letošnjem kulturnem prazniku dajemo svoj prispevek s pripravo digitalizirane knjige Konjiška dekanija, dr. Avguština Stegenška iz leta 1909. Monografija je tako v znanstvenih kot poljudnih krogih zelo spoštovana, saj prinaša celovit pregled kulturno-zgodovinske dediščine s Konjiškega (gradovi, dvorci, cerkve, umetnostno-zgodovinski spomeniki ...). Pred desetletjem je monografija izšla kot ponatis – faksimile v sodelovanju Občine Slovenske Konjice, Dekanije Slovenske Konjice in Založbe Cerdonis. Faksimilu je bila dodana spremna knjižica o dr. Avguštinu Stegenšku, avtorice mag. Aleksandre Boldin. Ponatis ob stoprvi obletnici je izšel ob občinskem prazniku 2010; z odobravanjem ga je sprejela strokovna javnost (dr. Vito Hazler), pisni blagoslov pa je dal tudi dr. Franc Kramberger, takratni mariborski nadškof metropolit. Vsi izvodi ponatisa so bili kmalu razprodani.
V duhu sedanjih razmer, ko so aktualne e-knjige, smo v sodelovanju z Občino Slovenske Konjice, ob podpori župana Darka Ratajca v poklon slovenskemu kulturnemu prazniku, KONJIŠKO DEKANIJO s spremno knjižico o Stegenšku na pobudo predsednice Zgodovinskega društva Konjice mag. Aleksandre Boldin, pripravili in objavili tudi v digitalni obliki. Za tehnično izvedbo je poskrbel Blaž Prapotnik. Menimo, da je zdaj prišel čas, ko zmoremo tudi v nemogočih razmerah za kulturo, prispevati k ohranjanju konjiške kulturno-zgodovinske dediščine za prihodnje rodove.
Konjiška dekanija in knjižica o dr. Avguštinu Stegenšku bosta v elektronski obliki prosto dostopni na Digitalni knjižnici Slovenije – dLib in na spletni strani Občine Slovenske Konjice.
Konjiška dekanija je ena temeljnih umetnostnozgodovinskih knjig, ki je z blagoslovom knezoškofa dr. Mihaela Napotnika, našega rojaka, izšla leta 1909. Ponatis oz. faksimilirana izdaja obsežne topografije prinaša na 432 straneh natančen popis in opis umetniških spomenikov na območju konjiške dekanije od Skomarja do Žič, in sicer s posebnim poudarkom na zgodovini znamenite Kartuzije Žiče. Delo je originalno opremljeno s pretežno avtorjevimi risbami in fotografijami »s 75 nariski v tekstu in 94 sli- kami na 59 tablicah«, kot je sam zapisal.
Knjigo sestavljata dva dela, v prvem, obsežnejšem, je besedilo opremljeno z risbami, v drugem delu pa so reprodukcije fotografij objektov, interjerjev in umetniških predmetov. Vsebina prvega dela je razdeljena na poglavja po župnijah, Kartuzija Žiče predstavljena v štirih poglavjih, zadnje – XIX. poglavje pa prinaša paberke o imenih gradov, kaj ljudje pripovedujejo in seznam umetnikov. Kazalu sledi natančen seznam slik – reprodukcij, objavljenih v drugem delu knjige.
Knjiga ima velik zgodovinski pomen, ki se po dobrih 100 letih še krepi. To nam je lahko v ponos in nas hkrati zavezuje. Na dodatno razsežnost – kulturni in vzgojni pomen dela – pa opozori že dr. Stegenšek v uvodu: »Ker ta knjiga, kakor vse podobne, ima poleg znanstvenega namena še posebno nalogo – vzbuditi zanimanje za domače starine in umetnine, vzgajati čut spoštovanja in veselja zanje.«
Bogata vsebina knjige je še danes aktualna za poznavalce in strokovno javnost, s temeljnimi informacijami pa pomembna za splošno razgledanost domačinov, afirmacijo območja in imenitno promocijo v turizmu. Upoštevajmo avtorjevo naročilo v uvodu: »Treba je knjigo vzeti s seboj in potem pri cerkvi čitati in primerjati popis s stavbo in oltarji.«
Konjiška dekanija
Knjižica o Stegenšku
Zgodovinsko društvo Konjice