ZDRAVJE V OBČINI SLOVENSKE KONJICE
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vsako leto pripravi statistične podatke o zdravju v 212 slovenskih občinah. Spremljanih je 35 kazalnikov, s katerimi so ocenjevali zdravje prebivalcev slovenskih občin, v 12 pa se naša statistično značilno razlikuje od povprečja preostale Slovenije. Ugodnejše stanje ima občina v naslednjih štrih kazalnikih: nižja stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah, nižji delež prometnih nezgod, ki so jih povzročili alkoholizirani povzročitelji; višji delež presejanih žensk, starih 20-64 let v prograu Zora in nižja stopnja bolnišničnih obravnav zaradi bolezni, neposredno pripisljivih alkoholu pri starejših od 15 let.
Občina beleži slabše stanje v primerjavi s slovenskih povprečjem v višjem deležu prekomerno prehranjenih otrok, starih 6-14 let in v višji povprečni bolniški odsotnosti. Zaznati je bilo tudi višjo stopnjo prejemnikov zdravil zaradi povišanega krvnega tlaka in prejemnikov zdravil zaradi duševnih motenj. Zadnje dvoje ni enoznačno, saj lahko podatki odsevajo dejanski porast navedenih bolezni, kot tudi zmožnost zgodnjega prepoznavanja teh bolezni med laiki ter učinkovitost in organiziranost zdravstvene oskrbe na vseh ravneh.
V primerjavi s preteklimi obdobji v Slovenskih Konjicah zaznavajo upadanje poškodovanih v transportnih nezgodah, upadanje splošne umrljivosti, umrljivosti zaradi bolezni srca in ožilja, bolnišničnih obravnav zaradi astme pri otrocih in mladostnikih do 19 leta starosti, upadanje stopnje hospitalizacij zaradi klopnega meningoencefalitisa, upasanje bolezni, neposredno pripisljivih alkoholu in porast odzivnosti v Programu Svit in presejanosti v Programu Zora. Poleg porasta prekomerne prehranjenosti otrok je zaznati tudi porast umrljivosti zaradi samomora in bolnišničnih obravnav zaradi zloma kolka pri starejših prebivalcih, starejših od 65 let. Število bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi in novih primerov taka narašča, število bolnišničnih obravnav zaradi možganske kapi pa upada. Vidno je tudi upadanje prejemnikov zdravil zaradi krvnega tlaka in zdravil zaradi duševnih motenj. Delež oseb, starejših od 65 let, ki so vključeni v storitev pomoč na domu narašča.
Izpostavljeni kazalniki lahko naši občini služijo pri spremljanju stanja zdravja naših občanov, iskanju razlogov zanje ter sprejemanju ukrepov za krepitev in ohranjanje zdravje.
Bolj specifično o številčnem vrednotenju kazalnikov v primerjavi s slovenskih povprečjem pa lahko preberete v poročilu NIJZ