Ugodne meritve kakovosti zraka v primerjav z bližnjimi merilnimi mesti
V skrbi za varno in zdravo okolje v naši občini smo izvedli meritve kakovosti zunanjega zraka, in sicer delcev PM10 in PM2,5, ki so najzanesljivejši pokazatelj stanja kakovosti zunanjega zraka na določenem območju. Meritve je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Maribor, ki je tudi izbral ustrezno merilno mesto. Zaradi velike medletne sezonske variabilnosti rezultatov smo rezultate primerjali z bližnjimi merilnimi mesti. Na merilnem mestu v Slovenskih Konjicah so bile izmerjene nižje vrednosti delcev PM10 in PM2,5 kot na primerjanih merilnih mestih. V času meritev so bila na merilnem mestu izmerjena tri preseganja mejne dnevne vrednosti za delce PM10, h katerim pa je prispeval vdor saharskega prahu nad naše kraje.
Meritve so bile izvedene v skladu s predpisano zakonodajo, ki velja na področju kakovosti zunanjega zraka in je usklajena z evropsko zakonodajo, in sicer od 5. 2. do 7. 3. 2021. Namen meritev je bil pridobiti informacijo o kakovosti zunanjega zraka in določiti informativne obremenjenosti z delci PM10 ter PM2,5. Izmerjena srednja vrednost delcev PM10 za celoten čas meritev na merilnem mestu v Slovenskih Konjicah je bila 32 Dg/m3, izmerjena so bila tri preseganja mejne dnevne vrednosti. K temu je prispeval vdor saharskega peska nad naše kraje – te dni so bile koncentracije delcev PM10 po vsej Sloveniji visoke, preseganja mejne dnevne vrednosti so bila izmerjena tudi na ostalih merilnih mestih. V istem časovnem obdobju (6. 2. – 7. 3. 2021) je bila povprečna izmerjena vrednost delcev PM10 za lokacijo Slovenske Konjice 32 Dg/m3, Maribor Center 37 Dg/m3, Celje 42 Dg/m3 ter Ptuj 36 Dg/m3. Število izmerjenih preseganj mejne vrednosti pa je bilo naslednje: Slovenske Konjice 3, Maribor Center 7, Celje 8, Ptuj 5. Na merilnem mestu v Slovenskih Konjicah so bile tako izmerjene nižje vrednosti kot na primerjanih merilnih mestih, bilo je izmerjenih tudi manj preseganj mejne dnevne vrednosti. Za delce PM10 sta v zakonodaji predpisani samo letni mejni vrednosti, zato rezultata teh meritev z mejno vrednostjo ne primerjamo.
Izmerjena vrednost delcev PM2,5 za lokacijo Slovenske Konjice je bila 22 Dg/m3, za Maribor Center 23 Dg/m3, Celje 30 Dg/m3 in Ptuj 28 Dg/m3. Na merilnem mestu v Slovenskih Konjicah so bile tako izmerjene nižje vrednosti kot na primerjanih merilnih mestih.
Pri PM10 sta razvidna dva vrhova, in sicer jutranji (7:00–9:00) ter večerni (okrog 20:00), ki dosežeta podobne maksimalne ravni. Pri PM2,5 sta prav tako razvidna dva vrhova, in sicer jutranji ter večerni. Večerni vrh pa je višji kot jutranji. Jutranjega bi lahko pripisali prometu in ogrevanju, večernega pa v večini ogrevanju.
Tudi v prihodnje bomo v naši občini izvajali različne monitoringe. Občina Slovenske Konjice se kot vodilni partner v konzorciju 19 občin prijavlja na razpis Ministrstva za javno upravo Pametna mesta in skupnosti, zato je občinska uprava že v tem sklopu razmišljala tudi o kakovosti zraka. S predlaganim projektom se bomo osredotočili na štiri področja: upravljanje z viri in infrastrukture, skrbi za okolje, vključenost in soodločanje ter mobilnost in turizem. V okviru razpisa bo možno pridobiti sofinanciranje za nakup komunikacijske in programske opreme ter licenc za razvoj inovativnih digitalnih rešitev. Tako bomo s projektom pridobili povratne informacije, ki bodo služile kakovosti bivanja, saj bomo izvajali monitoring na večih področjih.