Virtualno srečanje ob 20. obletnici žičkega grobeljnika
Ob 20. obletnici razglasitve rastišča žičkega grobeljnika v Žičah so se vsi deležniki, ki so z rastlino in njenim zavarovanjem povezani, srečali virtualno in začrtali poti tudi za naprej. Predvsem so izpostavili problematiko vse večjega pritiska in nedovoljenega odnašanja redkih in zavarovanih vrst z rastišč. Zavod RS za varstvo narave je ob tej priložnosti izdal tudi spominsko razglednico, s katero želijo simbolno ozavestiti vse, da je razglednica žičkega grobeljnika dovolj.
Na virtualnem srečanju so bili prisotni direktor in predstavniki Zavoda RS za varstvo narave, predstaviki KS Žiče, TD Žička gorca, profesorica Darinka Gilčvert Berdnik iz OŠ Pod goro in župan Občine Slovenske Konjice Darko Ratajc in drugi.
Žički grobeljnik, naša botanična posebnost, uspeva zgolj v Žičah ob poti proti naši Žički kartuziji, v okolici kamnoloma v vasi Žiče, le nekaj kilometrov iz mesta Slovenske Konjice. Na to smo izjemno ponosni v naši občini. Za rastišče skrbita TD Žička gorca in KS Žiče, za kar se jima je naš župan Ratajc izredno zahvalil. Poudaril je pomen endemita Žički grobeljnik za lokalno skupnost in turizem, se zahvalil vsem, ki ustrezno skrbijo in varujejo to edinstveno naravno bogastvo. Zahvala pa gre tudi pobudnici projekta za zaščito profesorici biologije na Osnovni šoli Pod goro v Slovenskih Konjicah Darinki Gilčvert Berdnik.
V Sloveniji imamo zavarovanih več kot 800 živalskih vrst in več kot 300 rastlinskih vrst. V Sloveniji pa se vse pogosteje srečujemo z zbiralci teh vrst. To je nelegalno in hkrati malo verjetno, da bi se rastlinske vrste v domačih vrtovih »prijele«, saj praviloma potrebujejo posebno podlago in posebno podnebje. Žički grobeljnik je toploljubna, deset do dvajset centimetrov visoka trajnica s sivkasto-zelenimi listi, poraslimi z zvezdastimi laski. Zacveti aprila ali maja z rumenimi cvetovi, ki pozneje dozorijo v okrogle plodove – luščke. Raste v razpokah dolomitnih skal, na grušču in plitvih tleh gozdnega roba. Je endemit, ki se je razvil zaradi izoliranosti rastišča in raste le v okolici Žič.
Nahajališče žičkega grobeljnika v kamnolomu v Žičah je bilo že leta 1976 uvrščeno v Inventar najpomembnejše naravne dediščine Slovenije in je botanična naravna vrednota. Vrednost in pomen ohranjanja nahajališča je prepoznala tudi lokalna skupnost in tako je Občina Slovenske Konjice leta 2001 rastišče žičkega grobeljnika v Žičah z aktom zavarovala kot botanični naravni spomenik. Skrb za nahajališče je Občina zaupala Turističnemu društvu Žička gorca Žiče, ki skrbi za vzdrževanje ograje, okolice, parkirišča, informativno tablo in vsako leto v času cvetenja ob rastišču pripravi srečanje oz. prireditev s kulturnim programom.
Pri spremljanju stanja so z zavodom ugotovili postopno zaraščanje skalnatega pobočja z grmovno vegetacijo in s tem možnost poslabšanja razmer za uspevanje žičkega grobeljnika. V izogib temu je bilo rastišče opremljeno z informativno tablo. Več o pomenu varovanja endemita pa je na svoji spletni strani zapisal tudi Zavod.