Pomembna E-pridobitev za Občino Slovenske Konjice
Od danes naprej boste lahko v Občini Slovenske Konjice naleteli na 5 uličnih jedcev – to bodo zabojniki, v katere boste lahko zavrgli e-odpadke in odpadne baterije. Ekološki otoki bodo postavljeni na naslednja mesta: Ulica Toneta Melive 1, Kajuhova ulica 6, Škalska cesta 10, Stari trg 15 A (Loče) in Zbelovo 7 A (Loče).
V okviru projekta LIFE Gospodarjenje z e-odpadki pod sloganom E-cikliraj želijo iniciatorji v naslednjih petih letih spremeniti navade potrošnikov pri ravnanju z e-odpadki in odpadnimi baterijami. Zato so v sodelovanju z lokalnim partnerjem JKP d.o.o. Slovenske Konjice predali v uporabo pet uličnih zbiralnikov za zbiranje tovrstnih odpadkov. Ti zbirni centri so se pridružili drugim 400-im v različnih lokalnih okoljih po Sloveniji.
Na dogodku v Zbirnem centru CERO Slovenske Konjice so župan Občine Slovenske Konjice Miran Gorinšek, predstavnica družbe ZEOS, d.o.o., ki je organizator projekta, Alenka Gruden-Belavič in direktor JKP d.o.o. Slovenske Konjice Franc Dover podpisali listino o predaji. Na srečanju so bile poudarjene prednosti tovrstnega zbiranja in nadaljnje lokalne akcije. Župan Gorinšek je bil vesel pomembne pridobitve za kraj: “Pri skrbi za zdravo in čisto okolje je zelo pomembno, da osveščamo prebivalce. Še posebej je pomembno, da mlajši generaciji že od vrtca dalje vcepljamo skrb za okolje v zavest. Vsekakor pa ni dovolj samo osveščanje, potrebna je nadgradnja v obliki organiziranega zbiranja nerabnih predmetov in materialov. Pozdravljam projekt LIFE Gospodarjenje z e-odpadki pod sloganom E-cikliraj, saj na ta način občanom in obiskovalcem nudimo dostopnejšo in enostavnejšo oddajo e-odpadkov in odpadnih baterij, kar je velik korak k temu, da bodo tovrstni odpadki končali na pravem mestu in kasneje dobili svojo uporabno vrednost.”
V Konjičanke in Konjičanke verjame tudi predstavnica iniciatorjev projekta, Alenka Gruden-Belavič, ki je povedala: “Želimo si, da bodo občanke in občani Slovenskih Konjic lepo sprejeli zbiralnike in jih s pridom uporabljali. Prvo praznjenje zbiralnikov v Velenju je celo pokazalo, da občani skoraj dosledno oddajajo svoje e-odpadke in odpadne baterije, kar nekaj zbiralnikov pa je bilo po treh mesecih polnih.”
Dover pa je temu dodal, da bo s postavitivjo občanom omogočena prijaznejša in preprostejša oddaja odpadne elektronike manjših dimenzij in baterij. “Pri izvajanju sortirnih analiz zabojnikov za preostanek odpadkov opažamo, da nekateri občani napačno odlagajo odpadno elektroniko manjših dimenzij (hišni telefoni, daljinci, baterije, polnilci, CD predvajalniki, slušalke, zvočniki, palični mešalniki, mešalniki…). Cilji v našem okolju so jasni: želimo zmanjšati količine mešanih komunalnih odpadkov. S postavitvijo uličnih zbiralnikov smo na pravi poti.”
E-ciklirajmo skupaj! Izobraževalna delavnica za mlade, na kateri bodo zastavljeni lokalni cilji za izboljšano ločevanje odpadkov s poudarkom na e-odpadkih in odpadnih baterijah, bo 18. oktobra 2016 v Mladinskem centru Slovenske Konjice.