Ljudi privlači osebna razlaga predmetov
Kdaj ste zadnjič obiskali zasebno muzejsko zbirko v Slovenskih Konjicah, v kateri ima Robert Vrečko na ogled postavljene predmete iz avstro-ogrskega časa? Če je od tega že dosti časa, razmislite o ponovnem ali prvem obisku zbirke predmetov avstro-ogrskega obdobja v neposredni bližini Cerkve sv. Jurija, na Starem trgu 35. Vrečko jo je namreč pred kratkim dopolnil z novimi predmeti, ki jih je vredno pogledati. V spodnjem pogovoru pa najdite še dodatni dokaz, da je Občina Slovenske Konjice invalidom prijazna občina.
Muzejsko zbirko ste imeli pol leta zaprto ter jo prenovili in dopolnili z novimi predmeti. Kaj vse ste prenovili v tem času?
Prostor sem povečal, odstranil star omet in ga nadomestil s sušilnim ometom ter tla izenačil v eno ravnino, da prostor omogoča lahek dostop tudi invalidom.
S čim ste obogatili svojo zbirko?
Predvsem sem iz nje izločil predmete, ki niso imeli posebne vrednosti. Nadomestil sem jih s predmeti, ki sem jih pridobil v zbirko od otvoritve leta 2004 in nisem imel razstavnega prostora zanje. Del zbirke sem namenil tudi predmetom, povezanim z železnico.
Kdaj ste začeli zbirati predmete iz avstro-ogrskega obdobja in kje ste pridobili največji del svoje zbirke?
Pred 17-imi leti sem začel zbirati predmete, čeprav sem že iz otroških let imel veselje pri raziskovanju podstrešij in zapuščenih hiš. V zbirki se najdejo stare razglednic, fotografije, sablje, čelade, medalje in drugi vojaški, domoljubni in verski predmeti iz časa, ko so se naši dedje borili za cesarja v Galiciji, v Srbiji in drugod, kjer so se vojskovale avsto-ogrske čete.
So predmeti, ki so razstavljeni v vaši zbirki, povezani z domačim okoljem, Slovenskimi Konjicami?
Zame imajo največjo vrednost predmeti iz Konjic in okolice. Prizadevam si jih pridobiti v zbirko in ohraniti zanamcem. Na vsak predmet si zapišem, kje in od koga sem ga dobil. Moram povedati, da mi je veliko Konjičanov prineslo razne stare predmete in moja dolžnost do njih je, da jih skrbno hranim.
Od kod ste pridobili nove predmete?
Nove predmete pridobivam na različne načine: prek spleta, sejmov, menjav z drugimi zbiralci, iz starinarn. Prinesejo mi jih ljudje, najdem pa jih tudi sam.
Kaj obiskovalce najbolj fascinira ob obisku vaše zasebne muzejske zbirke?
Ne vem, koliko jih fascinira zbirka, vem pa, če je obiskovalec pripravljen, mu preprosto razložim kaj o predmetih in o času, iz katerega prihajajo. Predmete lahko primejo v roke in se tudi fotografirajo z njimi. Ta preprosta osebna razlaga jim pomeni več kot pa suhoparni podatki s številkami, ki jih dobijo v muzejih.
Kdo so najpogostejši obiskovalci, so to tudi tujci?
Seveda, del obiskovalcev so tudi tujci. Bili so že iz tako eksotičnih držav, kot je npr. Gana. Zanimivi so Italijani. Ker je bila Soška fronta spopad med avstrijskim cesarstvom in Kraljevino Italijo, je veliko predmetov tudi italijanskih. Ko vidijo te predmete, ne morejo skriti navdušenja in kar se kar ne nehajo čuditi, da so to predmeti iz njihove domovine.
S čim se sicer ukvarjate?
Sem ljubitelj narave. Prosti čas preživljam v gorah, v spoznavanju novih krajev, sprehodih in kolesarjenju. Rad sem v družbi in ta mi veliko pomeni. Sem tudi oče in hči je največ, kar imam.
Boste svojo zbirko še naprej dopolnjevali?
Seveda, intenzivno. :)