Župani in zdravniki o cepljenju
V sredo je potekalo srečanje županov z zdravniki na konjiškem, zreškem in vitanjskem. Uvodoma so se župani celotnemu zdravstvenemu osebju zahvalili za dosedanje delo in trud pri obvladovanju okužb s koronavirusom. Namen srečanja je bil ugotoviti stanje precepljenosti in hkrati poiskati možnosti za izboljšanje precepljenosti v posameznih občinah, saj vse tri občine nekoliko zaostajajo za slovenskim povprečjem pri precepljenosti.
Udeleženci so bili enotni, da v javnosti prevladuje splošno nezaupanje v ukrepe, saj je na voljo vse preveč nepreverjenih informacij, hkrati pa se prehitro spreminjajo, kar povzroča dodatno zmedo. Vse preveč je dvomov med ljudmi, ki pa praviloma niso vezani na stroko in posledično povzročajo nezaupanje tudi v zdravstveni sistem. Vsa dejstva o bolezni kljub leto pa pol trajajoči epidemiji še vseeno niso znana in je sam potek epidemije težko predvideti. V nadaljevanju je večino razprave teklo okrog cepljenja, ki sicer velja za enostaven in najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo. Cepljenje ne zaščiti samo posameznika temveč zmanjša tveganje za širjenje bolezni. Pomembno je, da se za cepljenje odločimo na osnovi dejstev, ki jih sami pridobimo s posvetom z izbranim osebnim zdravnikom ali preberemo na spletnih straneh strokovnih služb in znanstveno podprtih nasvetih strokovnjakov. Zavzeto je bilo stališče, da družbena omrežja niso primerno mesto za iskanje uporabnih informacij o cepljenju. Vsi moramo imeti skupni cilj zmanjšati število okužb in z njo povezanih smrti, zmanjšati število hospitalizacij in zaščiti prebivalce, ki so najbolj izpostavljeni tveganju.
Zdravniška stroka cepljenje vsekakor priporoča, seveda pa je odločitev za cepljenje še vedno na strani posameznika. Cepljenje je sicer organizirano v vseh treh občinah, kjer je možnost cepljenja tudi za nenaročene, v naslednjem tednu pa bo pomagal tudi mobilni tim.