Zadovoljen, da lahko kot gospodarstvenik soustvarja v Dravinjski regiji
Gospod Ivan Furman je direktor podjetja Kostroj. Nosi tudi veliko odgovornost na gospodarskem in družbenem življenju v regiji. Je podpredsenik Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOZ) Slovenske Konjice v mandatu 2014–2018, tri mandate je bil predsednik Sveta Zavoda za šport. Podjetje Kostroj je ohranilo tradicijo gradnje strojev, program pa se je medtem razširil na več drugih področij, kot so stroji za železarsko, jeklarsko, papirno in avtomobilsko industrijo, gradnjo različnih transportnih naprav. Preberite, kako razmišlja direktor Kostroja, ki ga bogati moto: Vsak dober proces je lahko še boljši.
Ste aktiven podjetnik v Dravinjski dolini. Ste si prve podjetniške izkušnje začeli pridobivati prav v Slovenskih Konjicah ali vas je poslovna pot sem zanesla šele kasneje?
Celo moje življenje je povezano s Kostrojem in Konjicami. Leta 1974 sem kot srednješolec postal štipendist Kostroja, nakar sem se po končanem študiju strojništva leta 1982 tudi zaposlil.
Ste direktor Kostroj in tudi podpredsednik OOZ Slovenske Konjice, že dolgo ste tudi del Zavoda za šport. Zelo ste aktivni na gospodarskem in družbenem življenju v Konjicah.
Tri mandate sem bil predsednik Sveta Zavoda za šport, trenutno pa je razpis za nove člane Sveta Zavoda za šport. V veliko zadovoljstvo mi je, da lahko soustvarjam kot gospodarstvenik v zelo uspešni OOZ Slovenske Konjice, ki trenutno povezuje več kot 500 gospodarskih subjektov in je največji delodajalec v občini.
Kaj vam je pri upravljanju podjetja najbolj pomembno? S čim mora pri tem pomagati občina?
Podjetja ne pričakujejo od lokalnih skupnosti, da jim bodo pridobivale posle. Upravičeno pa pričakujemo, da bodo pridobivanja raznih dovoljenj, ki so v domeni lokalne skupnosti, hitre, učinkovite ter da bodo komunalne in druge dajatve, ki so v domeni občine, stimulativne za podjetja.
Kakšne izkušnje imate vi z Občino Slovenske Konjice in občinsko upravo?
Dobre.
Ali imate ugodne pogoje pri nakupu oz. najemu poslovnih prostorov?
Vse poslovne prostore imamo v svoji lasti.
Od kod prihaja največ vaših zaposlenih? Lahko rečete, da je največ Konjičanov?
Večina zaposlenih prihaja iz Dravinjske doline in okolice (Oplotnica, Slovenska Bistrica).
Česa si želite od občine v prihodnje? Pri čem vam lahko pride še bolj naproti?
Kot sem že rekel, je naša občina prijazna do podjetnikov, seveda pa si želim, da bi se nadomestili za stavbna zemljišča in komunalne storitve, ki v zadnjih letih strmo naraščata, v prihodnje precej znižali. S tem bo občina postala še bolj zanimiva za podjetništvo. Posredno bo pomagala ustvarjati še več delovnih mest, s tem pa pridobila v občinski proračun več sredstev.
Kako ocenjujete podjetništvo in obrt v Dravinjski regiji?
Zelo pozitivno, včasih rečem, da smo Bavarska v malem.
Kaj pa mladi, menite, da se jih pravilno usmerja na strokovni poti?
Menim, da je bila naša šolska politika v zadnjih dvajsetih letih napačna. Preveč se je usmerjalo mlade v družboslovne poklice. Sedaj se to počasi spreminja in je zopet več vpisov v tehnične poklice. Primanjkuje obrtnih poklicev. Ravno zato smo v OOZ Slovenske Konjice skupaj s tremi občinami in osnovnimi šolami organizirali promocijo poklicev z naslovom “Obrtni poklici – poklici prihodnosti”. Že nekaj let se namreč ubadamo s tem problemom, kako pridobiti čim bolje usposobljene kadre.
Štipendirate mlade? Če bi lahko, kdo bi bil deležen vašega mentorstva?
Že vrsto let štipendiramo vse profile, od srednje poklicne do univerzitetno izobraženih kadrov. V povprečju imamo vedno okrog 10 štipendistov.
Pred kratkim je v Dravinjski regiji zaživel Poslovni klub. Kaj si obetate od članstva v klubu in kako boste aktivni v okviru tega?
Namen ustanovitve Poslovnega kluba je bil, da bi se podjetniki in direktorji nekajkrat letno srečali z vodstvi lokalnih skupnosti in izmenjali razna stališča, ki so v domeni lokalnih skupnosti. Za reševanje problemov obrti in podjetništva pa že imamo ustanovljeni dve organizaciji na nivoju države in regij, to sta GZS in OPZ Slovenije.
Ste seznanjeni z novim Občinskih prostorskim načrtom (OPN), kaj menite o njem?
Sem seznanjen. Mislim, da je to dobro za podjetništvo, saj pridobivamo približno 10 h veliko obrtno cono v Tepanju. Mislim pa, da bi morala občina takoj začeti z načrtovanjem nove.
Ste zato v spremembi OPN-ja tudi sami začeli načrtovati kakšne aktivnosti, širitve, nove prostorske možnosti?
Mi sami s sprejetjem OPN nismo povezani, vendar pa načrtujemo v naslednjem letu izgradnjo nove proizvodne hale v velikost cca 1000 m2.
Vaše podjetje v večini izvaža. Imate ambicije za večjo aktivnost doma ali vam je pomembneje prodirati na tuje trge?
Že od vsega začetka smo usmerjeni v izvoz. V teh 25 letih smo navezali toliko stikov, da ne razmišljamo o čem drugem. Prisotni smo na trgih EU, Rusije, Ukrajine, Turčije in ZDA.
Če v podjetju dobite poslovni obisk iz tujine, kam v Dravinjski dolini jih peljete na ogled, kosilo, aktivnost?
Z veseljem jim pokažemo lepote Dravinjske doline (od Žičke kartuzije, Zlatega griča, Zreč, Gorenja nad Zrečami in Rogle).
Kje pa si vi polnite baterije?
V krogu družine, poleti malo na morju, pozimi pa nekaj dni na Rogli.