Priznanja kulturnim ustvarjalcem v Konjicah
V Občini Slovenske Konjice smo ob slovenskem kulturnem prazniku, Prešernovem dnevu, podelili nagrade trem nagrajencem, ki so s svojim delom doprinesli k ohranjanju in oživljanju kulture v našem kraju. To so Luka Juhart, Marija Helena Lojen in Tonja Jelen. Juhart za izjemne umetniške dosežke in delovanje v lokalnem okolju, Lojenova za življenjsko delo na področju kulture ter Jelenova za izjemne dosežke in delo na literarnem področju.
Luka Juhart je akordeonist, skladatelj in pedagog. Po začetkih v Glasbeni šoli Slovenske Konjice, Glasbeni gimnaziji v Mariboru je študiral v nemščkem Trossingenu na Državni visoki šoli za glasbo, podiplomski študij pa zaključil v mojstrskem razredu prof. Stefana Hussonga na Visoki šoli za glasbo Würzburgu. Zanj pišejo dela najuglednejši tuji in slovenski skladatelji. Do danes je sam ali v različnih zasedbah pripravil več kot 60 krstnih izvedb novih del. Redno sodeluje z Urošem Rojkom in Vinkom Globokarjem. Med drugim je kot solist nastopil v dveh Globokarjevih monumentalnih delih. Zlahka se posveča klasičnemu, zlasti baročnemu programu, kot tudi najzahtevnejšim sodobnim delom. Luka Juhart koncertira solistično in v različnih zasedbah na najuglednejših evropskih in svetovnih festivalih, s svetovno priznanimi simfoničnimi, komornimi orkestri, ansambli oziroma zasedbami. Koncertiral je v New Yorku, Londonu, Hamburgu, Parizu, Amsterdamu, na Dunaju ... Leta 2013 je začel tudi skladati. Je izredni profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer vodi katedro in Studio za sodobno glasbo.
Marija Helena Lojen – Mira je režiserka, kulturna delavka, več kot 40 let predsednica in gonilna sila »Prosvetnega društva France Prešeren Žiče«. Ljubezen do kulture je vzplamtela na učiteljišču, leta 1963 je kot mlada učiteljica z otroško skupino pripravljala proslave in igrice, ko pa jo je službena pot popeljala v Loče in Žiče, so v Ločah ustanovili dramsko skupini in pripravljali različne predstave. Miri se je ponudila priložnost, da opravi tečaj režije, ki ga je uspešno zaključila. Bilo je okoli pet desetletij nazaj, ko je postala članica Prosvetnega društva France Prešeren Žiče in pozneje še njegova predsednica. Društvo je vzcvetelo. Krajani so sodelovali na prireditvah, vodila, pisala je scenarije, režirala in živela za društvo. Z njenimi predstavami so gostovali po vsej Sloveniji. Mira je bila pobudnica gledališkega abonmaja v Žičah, kjer so 10 let zapovrstjo nastopale amaterske gledališke skupine. Bila je med pobudniki razstav: zlatoporočenci v naši vasi, naši sorodniki in gledališke predstave v preteklosti. Pomen dela Marije Lojen je na področju kulture v Žičah neprecenljiv in prepoznaven tudi izven tega majhnega kraja.
Tonja Jelen je diplomirala iz slovenskega jezika in književnosti na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Je literarna kritičarka, moderatorka literarnih dogodkov in pesnica. Leta 2016 je izšel njen pesniški prvenec Pobalinka. Dve leti pozneje je izšel zbornik Rokerji pojejo pesnike, pri katerem je uredila literarni del. Druga pesniška zbirka je Greva, ostajava, saj sva, izšla je pri Kulturnem centru Maribor, 2020. Zamislila si je fanzin Literarna krpanka, ki ga je literarno in fotografsko uredila. Krpanka zdaj redno izhaja kot letnik. Kot ožji del uredniškega odbora od leta 2015 sodeluje z revijo Spirala, ki jo izdaja Splošna knjižnica Slovenske Konjice. Bila je urednica za poezijo pri ArsLitera. Pesmi objavlja v različnih leposlovnih revijah in na spletnih portalih, med drugim je bila 2016 njena poezija uvrščena v Rukopise in leta 2019 v antologijo Slišiš goreti sonce. Nekaj njenih pesmi je prevedenih v različne jezike, dve sta uglasbeni. Je soustanoviteljica literarno-jezikoslovne revije Liter jezika na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.