Konjiške osnovne šole se obnavljajo
Občino Slovenske Konjice v tem letu in prihodnjih dveh čakajo pomembne obnove treh osnovnih šol. Osnovnošolsko izobraževanje otrok je izjemno pomembno in prav je, da imajo za učni proces dobre pogoje ter da se v prostorih, kjer preživijo veliko časa v dnevu, dobro počutijo. Letos bomo obnavljali podružnično šolo Tepanje (OŠ Ob Dravinji), Sv. Jernej (OŠ Loče), v drugem letu pa začnemo z obnovo šole Pod goro.
Podružnična šola OŠ Tepanje OŠ Ob Dravinji
Objekt podružnične OŠ Tepanje je bil zgrajen leta 1980 v času, ko znanje in tehnologija nista omogočala gradnje energetsko učinkovitih objektov, danes pa je potrebno zagotoviti čim večjo energetsko učinkovitost in zmanjšati porabo toplotne energije. V projekt energetske sanacije, ki se je začela s projektno dokumentacijo že leta 2017, je zajeta menjava oken in vhodnih vrat, sanacija ovoja stavbe, ki je sicer že toplotno izoliran, vendar s premalo toplotne izolacije. Predvidena je tudi izdelava dodatne podkonstrukcije strešnih površin, izvedla se bo nova hidroizolacija in toplotna izolacija vkopanih zidov. Na področju elektro in strojnih instalacij je predvidena menjava obstoječih svetilk, priklop na toplotno črpalko za ogrevanje objekta v prehodnem obdobju, zamenjava kotličkov v sanitarijah, namestitev termostatskih ventilov na radiatorje in zamenjava obtočne črpalke.
Na šolo so tako zaposleni, kot tudi krajani Tepanja zelo ponosni. Trudijo se jo ohranjati v dobrem stanju, a zob časa ji kljub temu ne prizanaša. »Dotrajana so okna, kar se čuti zlasti v zimskem času, ko moramo učilnice dogrevati, saj nas drugače v učilnicah zebe. Prav tako je lepotnega posega potrebna zunanjost šole. Želimo si lepo, urejeno, svetlo in toplo šolo, ki bo v prihodnjih letih odpirala vrata učencem iz Tepanja in širše okolice. Kot kaže, jih bo iz leta v leto več, saj se Tepanje kot kraj hitro širi in razvija. Tako se nam za vpis učencev na podružnico Tepanje ni treba bati, kvečjemu se zdi, da bomo čez nekaj let govorili o tem, da je šola premajhna. Veseli smo, da bo naša šola deležna prenove, za kar se lokalni skupnosti zahvaljujemo,« je povedala ravnateljica OŠ Ob Dravinji mag. Nevenka Brdnik.
Podružnična šola OŠ Sv. Jernej OŠ Loče
V podružnični šoli Sv. Jernej je potrebno lesena okna, ki ne tesnijo dobro, nadomestiti z energetsko varčnimi. Namestiti je potrebno nova vhodna vrata, prenoviti sanitarije za učence in zamenjati fasado skupaj z novo barvo šole. S prenovo šole želimo zmanjšati tudi porabo energije in z novo malo čistilno napravo poskrbeti za čiščenje odpadnih voda. Mimo šole se ureja tudi nova cesta s pločnikom, osvetljena z obcestnima svetilkama in z novima avtobusnima postajama, kar bo skupaj poskrbelo za bolj varno pot v in iz šole.
»Prenove šole se učenci in delavci šole veselimo zato, ker v šoli preživimo veliko časa. Velikokrat rečemo, da je šola drugi dom nas vseh – učencev in učiteljev. V obnovljenih prostorih se bomo gotovo dobro počutili. Ne nazadnje s prenovo želimo ohraniti šolanje otrok na Sv. Jerneju, ki tukaj poteka že 151 let, in s tem preprečiti odhod mladih družin z otroki s podeželja v mesto. Resnično močno upamo, da se jernejska šolska vrata ne bodo nikoli zaprla in da se bo tudi v prihodnje s šolskega igrišča razlegal veseli smeh in vrisk otrok,« je povedala vodja podružnične šole Erika Sevšek.
OŠ Pod goro
V občini pa pripravljamo tudi načrte za obnovo starega dela OŠ Pod goro, ki jo bomo obnavljali v letih 2023 in 2024. Najstarejši del stavbe OŠ Pod goro je bil zgrajen leta 1909. Zob časa je razumljivo na stavbi pustil posledice, ki zahtevajo temeljito sanacijo. V kleti je vlaga, stropi so leseni in sama konstrukcija statično ne dopušča širitve prostorov na podstrešju. . »S prenovo šole bomo izboljšali kakovost bivanja učencev in učiteljev ter izvajanja sodobnega pouka. Hkrati bomo pridobili manjšo učilnico in nekaj kabinetov na podstrešju šole, kar nam bo olajšalo izvajanje pouka v učnih skupinah ter ur dodatne strokovne pomoči. Upamo, da bomo pri tem pridobili tudi nekaj dodatnega prostora v kleti in tako zagotovili nekaj prostora za skladišča, ki jih potrebuje kuhinja, za hrambo koles, skirojev, ter drugega materiala in pripomočkov, ki se pri pouku uporabljajo občasno,« je povedala ravnateljica OŠ Pod goro Darja Ravnik.
Februarja se izvaja vpis v 1. razred in v OŠ Pod goro prijazno vabijo starše, da svoje prvošolčke vpišejo v podružnično OŠ Špitalič. Šolanje poteka v naravnem okolju, na malo drugačen način pa vendarle po ustaljenih učnih načrtih. Šola na idilični lokaciji v naravi nudi možnosti za otrokov razvoj, je del mreže gozdnih šol, ki se trudijo čim več pouka izvesti v naravi. Izkustveno učenje omogoča boljši psihofizični razvoj, medgeneracijsko sodelovanje pa je izjemnega pomena za razvijanje samostojnosti, medsebojne pomoči, odgovornosti in empatije. Zaradi manjšega števila učencev so zato združeni v kombinirani oddelek in lažje ponotranjajo tudi te veščine.