Kulturna dediščina v razvojnih programih 2021-2027
V Državnem svetu Republike Slovenije je potekal posvet Kulturna dediščina v razvojnih programih 2021-2027, katerega organizatorja sta bili kar dve Komisiji Državnega sveta in sicer Komisija za kulturo, znanost, šolstvo in šport in Komisija za gospodarstvo, obrt, turizem in finance. To dokazuje široko podporo pomenu kulturne dediščine in razumevanju njene razvojne vloge, še posebej v mestnih središčih in starih mestnih jedrih, kar je v uvodnem pozdravnem nagovoru izpostavil tudi predsednik DS Aljoz Kovšca.
Pobudniki posveta, med njimi Združenje zgodovinskih mest Slovenije, so s posvetom opozorili, da je kulturna dediščina skupaj s kreativnimi vsebinami nenadomestljiva pri oblikovanju kakovostne turistične ponudbe mest in občin ter da objekti kulturne dediščine v mestnih središčih, starih mestnih in trških jedrih predstavljajo tudi obsežen stavbni in stanovanjski fond, vendar v slabem stanju in zato slabo izkoriščen.
Na posvetu so razpravljavci preverili stanje kulturne dediščine v Sloveniji in njeno vključenost v različna sektorska področja. Opozorili so, da obnovljena kulturna dediščina predstavlja razvojni potencial trajnostnega turizma, ki za mesta in lokalne ponudnike pomeni edino poslovno priložnost za gospodarski razvoj. Fizično stanje kulturne dediščine, kar še posebej velja za dediščino v mestnih središčih starih mestnih jeder, pa se zaradi premajhnega proračunskega vlaganja v obnovo objektov iz leta v leto slabša.
Zaostanek je kljub izboljšanju v letih 2019 – 2021 prevelik, situacija se slabša iz leta v leto, zato so potrebne sistemske in celovite rešitve, ne le na nivoju Ministrstva za kulturno, pač v sodelovanju s tistimi področji, ki so ključna za uspešno izvajanje celovite prenove kulturne dediščine in s tem oživljanje mestnih središč in sicer: Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvom za infrastrukturo, Ministrstvom za okolje in prostor in Ministrstvom za javno upravo.
Pobudniki posveta, skupaj z udeleženci predlagajo vključitev kulturne dediščine v razvojne programe države 2021-2027 ter pripravo - POBUDE ZA MESTNA SREDIŠČA s pozivom k takojšnjemu, sistemskemu, medsektorskemu pristopu k urejanju mestnih središč. Po vzoru nekaterih drugih držav, Italije, Francije, Hrvaške, Velike Britanije pa predlagajo tudi oblikovanje namenskega razvojnega sklada, zato da bodo stara mestna jedra postala kvalitetno okolje za bivanje in urejeno poslovno okolje.
Zato, da bo kulturna dediščina strateški vir za trajnostno Slovenijo.