Pomoč beguncem iz Ukrajine
V četrtek, 17. 3. 2022, je bil na pobudo Rdečega križa OZ Slovenske Konjice sklican koordinacijski seznanitveni sestanek v zvezi s pomočjo beguncem iz Ukrajine. Z informacijami seznanjamo tudi naše občane, če bi želeli beguncem pomagati, bodisi s pomočjo pri urejanju statusa začasne zaščite ali ponujanjem bivališča, bodisi s podajanjem informacij.
Osebe, ki pridejo iz Ukrajine, so lahko v Sloveniji 90 dni brez kakršnega koli vizuma in se prosto gibljejo znotraj EU. Na policijski postaji se lahko prijavijo kot gostje, lahko pa v roku 3 dni od vstopa v Slovenijo zaprosijo za status začasne zaščite, če bodo pri nas živeli dlje časa (in so prebivali v Ukrajini pred 24. februarjem 2022). To je pogoj, če želijo uveljavljati pravice, ki jim pripadajo po Zakonu o začasni zaščiti razseljenih oseb (Uradni list RS – 26/2006, Uredbeni del (uradni-list.si). Poleg pravice do začasnega prebivanja v RS jim pripadajo še druge pravice: nastanitve in prehrana v nastanitvenih centrih ali denarna pomoč za zasebno nastanitev; zdravstveno varstvo; delo; izobraževanje; denarna pomoč ali žepnina; združevanje družine; brezplačna pravna pomoč ter obveščenost o pravicah in dolžnostih ter do pomoči pri uveljavljanju pravic iz ZZZRO.
Namestitveni centri so trenutno v Logatcu, z njim upravlja urad za oskrbo in integracijo migrantov. Naslednji se odpira na lokaciji Debeli rtič. Ko mladoletniki brez spremstva pridejo v Slovenijo, so jim dodeljeni skrbniki (CSD-ji), s katerimi se bo določilo, kje bo ta oseba nastanjena. Vsi, ki želijo ponuditi namestitev beguncem, naj svojo namero sporočijo Uradu. Denarna pomoč bo omogočena le v primeru sklenjene najemne pogodbe.
Ministrstvo za zdravje sporoča, da se beguncem nudi zdravstveno varstvo kot vsem ostalim državljanom EU. Za prevajanje je na boljo prejavalka Ljudmila Delević na telefonu 041 642 292.
Otroci se lahko vključijo v vrtec, če preden pridobijo EMŠO št. Za osnovnošolce se priporoča, da se obrnejo na najbližjo šolo, kjer naj bi imeli učenci iz Ukrajine pravico do dodatnih ur učenja slovenskega jezika. Zakonske podlage še ni, a nekatere šole že prijazno sprejemajo učence.
Karitas in Rdeči križ del zbranih sredstev, ki so se zbirala za pomoč Ukrajini na pobudo države v sodelovanju z URSZR in občinami, zadrži v lastnih skladiščih za potrebe beguncev, ko bodo potrebovali pomoč. Ravno tako se jim nudi vsa druga pomoč (oblačila, obutev, pohištvo).
V primeru, da ima družina seboj hišnega ljubljenčka, so vse informacije na voljo na povezavi je potrebna obvezno izpolniti obrazec in ga poslati na pets-crisisUA.uvhvvr@gov.si.
Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov je vzpostavil vladni klicni center, kjer bodo za pojasnila glede pomoči, ki jo Slovenija nudi državljanom iz Ukrajine na voljo strokovnjaki z različnih področij. Klicni center bo deloval vse dni v tednu od 8. do 18. ure.
Za klice iz Slovenije je na voljo brezplačna telefonska številka.: 080 41 42 , za klice iz tujine +386 1478 7530.
Vzpostavili so tudi poseben elektronski poštni naslov info.ukrajina@gov.si.