Svetovni dan čebel – 20. maj
20. maja praznujemo svetovni dan čebel, ki so ga leta 2017 razglasili Združeni narodi na pobudo Republike Slovenije. Čebele, čebelarstvo in drugi opraševalci igrajo pomembno vlogo v procesu pridelave hrane, zato Čebelarska zveza Slovenije v teh dneh opozarja na ta dan. Prehranska varnost je odvisna od teh malih žuželk in še vedno velja, da je za čebelarje in za verigo pridelave hrane “kralj živali” čebela.
Prvo praznovanje svetovnega dne čebel je bilo organizirano leta 2018 v Žirovnici na Gorenjskem, kjer je bil rojen Anton Janša, največji čebelar, ki se je rodil 20. maja 1734 in po katerem je bil izbran dan za praznovanje svetovnega dne čebel. V Sloveniji praznovanja organizirajo številne organizacije in združenja, nekatere koordinira Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije (ČŽS). Na mednarodnem področju pa praznovanje spodbuja Organizacija za prehrano in kmetijstvo s sedežem v Rimu ob sodelovanju z mednarodno čebelarsko organizacijo APIMONDIA.
Čebele in ostali opraševalci so izredno pomembni. Čebele so v zadnjem obdobju na veliko področjih ogrožene. Ob tem pa je v ozaveščanju javnosti pomembno tudi to, kaj moramo kot skupnost in posamezniki narediti v prihodnosti, da bomo čebele ohranili v prihodnje.
Že 26. marca pa obeležujemo Dan sajenja medovitih rastlin, ki so bistvenega pomena za boljše preživetje čebel in drugih opraševalcev. Ohranjati moramo tudi travnike z večjo pestrostjo rastlin, kositi cvetoče rastline po cvetenju, podpirati čebelarje, tudi z nakupom medu in ostalih čebeljih pridelkov pri najbližjih čebelarjih, zmajšati uporabo čebelam škodljivih pesticidov.