Mladi, študirajte poklice
Predstavljamo še eno uspešno konjiško podjetje, člana Dravinjskega poslovnega kluba, ki mu zdajšnji prostori kmalu ne bodo več zadostovali za razširjeno proizvodnjo. Podjetje KO-LOVEC d.o.o. vodi direktor Ivan Lovec, ki v intervjuju razlaga, kako je podjetje od enega delavca prešlo v močno podjetje, ki v zadnjem času veliko pripomore v uspešni zgodbi žirokopterjev. Pa še namig za mlade, v podjetju iščejo kakovostni in visoko kvalificirani poklicni kader.
S podjetjem KO-LOVEC delujete že od leta 1988. Ste imeli že na začetku vizijo, da se bodo vaše aktivnosti tako razširile, v letu 2011 ste namreč začeli sodelovati s podjetjem Ferrag celo pri proizvodnji žirokopterjev?
Začetki delovanja Ko-Lovec segajo v leto 1988, ko smo začeli z enim delavcem. Z leti smo se počasi širili kadrovsko in tehnološko. V letu 1999 smo iz samostojne obrti prešli na družbo z omejeno odgovornostjo. V letih 2000 in 2001 smo zgradili nove poslovno proizvodne prostore, ter se opremili s CNC stroji. Že v letu 2003 smo začeli poslovati s firmo Farrag na področju izdelave vsipnikov in sušilcev za plastiko. Leta 2011 pa je podjetje Farrag, oz. s prihodom g. Rainerja, začelo razvijati projekt »žirokopterjev«, pri katerem smo mu pomagali.
Leta 2012 ste prejeli prestižno priznanje Občine Slovenske Konjice - zlat konjiški grb. Kakšne izkušnje imate vi z Občino Slovenske Konjice in občinsko upravo?
Zelo ponosni smo na prejeto priznanje Občine Slovenske Konjice Zlati grb, ko smo ga prejeli leta 2012. Drugače pa so naše izkušnje z občino pozitive, saj so se do sedaj vedno trudili in poskušali pomagati, kjer se je dalo.
Imate na voljo dovolj ugodne poslovne prostore?
Trenutno imamo primerne poslovno proizvodne prostore, vendar bo potrebno za naprej pripraviti prostor za širitev.
Od kod prihaja največ vaših zaposlenih? Lahko rečete, da je največ Konjičanov?
Največ naših zaposlenih je iz bližnje okolice, tako da lahko rečemo, da je večina naših zaposlenih Konjičanov.
Kako ocenjujete podjetništvo in obrt v Dravinjski regiji?
Kar se tiče obrti in podjetništva v Dravinjski regiji, lahko rečem, da je veliko zelo dobrih, večjih in manjših podjetij, s skoraj 1000 zaposlenimi.
Podjetje je član Dravinjskega Poslovnega kluba. Kaj si obetate od njegove aktivnosti in kako boste pripomogli s svojo prisotnostjo?
Ustanovljen je Dravinjski poslovni klub, vendar še ne vem, kaj lahko pričakujemo od njega, zato bom sodelovanje in aktivnosti v njem prepustil svojim naslednikom.
Kaj pa mladi v Dravinjski regiji, menite, da se jih pravilno usmerja na strokovni poti? Imate vi dovolj visoko kvalificiranega kadra na razpolago, ko iščete delovno silo?
Kar se mladine tiče, se bojim, da se jih premalo odloča za tehnične poklice, kar je škoda, saj bi v tej smeri lažje našli zaposlitev. Tudi pri nas opažam, da nam primanjkuje kakovostnega kvalificiranega in visoko kvalificiranega kadra.
Štipendirate mlade? Če bi lahko, kdo bi bil deležen vašega mentorstva?
V kolikor je interes, štipendiramo mlade. Trenutno dajemo štipendije trem, in sicer: mehatroniku, strojnemu tehniku in elektro tehniku.
Ste v spremembi OPN-ja tudi sami začeli načrtovati kakšne aktivnosti, širitve, nove prostorske možnosti?
Pri spremembah tega OPN-ja smo verjetno že prepozni, pri pripravi novega pa bomo morali na vsak način pridobiti določeno novo gradbeno površino, za primer širitve proizvodnje. Računamo na razumevanje in pomoč občine, kakor tudi lokalne skupnosti.
Če v podjetju dobite poslovni obisk iz tujine, kam v Dravinjski dolini jih peljete na ogled, kosilo, aktivnost?
V primeru pomembnejših obiskov poslovnih partnerjev iz tujine ali tudi domačih jim poskušamo predstaviti okoliško kulinariko z ogledom kulturnih zanimivosti. Je pa res, da razen Žičke kartuzije in Rogle ni ravno velike izbire.
Kje si vi polnite baterije?
Večino prostega časa izkoristimo za krajše pohode, pozimi Rogla, poleti pa morje.