BRALNA PISMENOST, BRALNA KULTURA
S ponudbo knjižničnega gradiva in kulturnih, izobraževalnih ter prostočasnih dejavnosti in prireditev knjižnica vpliva na kakovost življenja posameznika in družbe. Knjižnica je privlačen in navdihujoč fizični in virtualni prostor, kjer je vsakemu članu omogočen dostop do znanja, idej in informacij. Inovativni pristopi v knjižnici omogočajo razvoj posameznika ter gradijo demokratično, trajnostno naravnano in vključujočo družbo znanja.
Dejavnosti v knjižnici, za zviševanje ravni bralne pismenosti vključujejo vse generacije – otroke, mladostnike in odrasle. Vseživljenjski razvoj bralne pismenosti se izvaja za različne potrebe v vseh življenjskih obdobjih. Knjižnica oblikuje dolgoročne, med seboj usklajene in povezane programe ter ukrepe za razvoj bralne pismenosti in bralne kulture. Zagotavlja tudi povezovanje različnih ustanov, društev in področij delovanja, ter s tem omogoča medsebojno sodelovanje.
Branje je pomemben del odraščanja.
Vsakodnevno branje in pripovedovanje predšolskemu otroku prispeva k razvoju predbralnih sposobnosti. S poslušanjem zgodb se otrok uči novih besed in bogati besedni zaklad. Glasno branje spodbuja razvoj govora. Zelo pomembno je, da se v interakcijo vključuje tudi otroka, odgovarja, komentira zgodbo, ilustracijo, barve, like, pokrajino … Otroku bo to pomagalo tudi pozneje pri učenju v šoli, saj bo znal k učni snovi pristopiti na bolj kreativen način.
Branje knjig pomaga pri osredotočenosti, potrpežljivosti in urjenju koncentracije.
Bralce navdušiti nad kvalitetnejšim branjem!
Trend, ki temelji na kvaliteti, je potrebno na pravi način predstaviti, ga promovirati in spojiti z našim bralskim prostorom. Tukaj je nujno, da knjižnica kot sooblikovalka kulturnega in bralskega okolja s pomočjo različnih mehanizmov išče inovativne in učinkovite načine za promocijo bralne kulture.
Bralec, ki pride v knjižnico, velikokrat ne ve vnaprej, kakšen bi naj bil njegov izbor. V teh primerih je ključna poteza na knjižničarju, ki usmerja, nikakor pa ne sme kratiti pravic do proste izbire. Knjižničar mora v primeru svetovanja nastopati kot ambasador najboljšega, kar knjižnica lahko ponudi.
Kaj ponujamo?
Članom konjiške knjižnice, poleg klasične izposoje knjig, omogočamo tudi izposojo elektronskih knjig ponudnika Biblos (na voljo več kot 800 naslovov) in 380 naslovov zvočnih knjig v slovenskem jeziku ponudnika Audibook. Statistike še vedno kažejo, da močno prednjači izposoja klasičnih knjig.
Lestvica najbolj izposojenih knjig v preteklem letu
Življenje v sivi coni – David Zupančič
Začne se z nama - Colleen Hoover
Koma – Tadej Golob
Fižolozofija - Irena Štaudohar
Beli volk – Irena Svetek
Tam, kjer pojejo raki - Delia Owens
Biografije o velikih ženskah
Skrivno življenje dreves - Peter Wohlleben
Spodbude - Sanela Banović,Jure Aleksić
Ljudje z otoka - Tone Partljič
Obkroženi z idioti - Thomas Erikson
Sobarica - Nita Prose
Dokler bodo zvezde na nebu - Kristin Harmel
Zapisala, Ana Miličevič