Nagrajenci ob občinskem prazniku
Zadnji junijski poletni večer praznuje Občina Slovenske Konjice. Na 30. junij pred 68 leti so Konjice postale mesto. Ob tem dnevu, kot je to že v navadi, razglasimo nagrajence in prejemnike priznanj župana, ki so s svojim delom pripomogli k razvoju, prepoznavnosti, kakovosti življenja, samozavesti občanov, lastnemu zavedanju naših posebnosti kraja. Spoznajmo, kdo so letošnji nagrajenci.
Najvišje priznanje, ki ga lahko podeli Občina Slovenske Konjice, in naziv častni občan je prejel Jure Zdovc. Prejel je umetniško darilo trajne vrednosti, sliko z naslovom Slovenske Konjice Milana Lamovca – Didija ter posebno listino, kjer so napisane častne pravice častnega občana.
Nagrado občine je prejelo Društvo prijateljev mladine Slovenske Konjice, iz rok župana je nagrado prevzela predsednica društva Janja Brglez.
Bili so podeljeni tudi konjiški grbi. Bronasti je šel v roke Janezu Korenjaku, srebrni Luki Juhartu in zlati konjiški grb podjetju Baumüller Dravinja d.o.o., ki ga je prevzel prokurist Jože Klajnšek.
Priznanje župana so prejeli Silvester Gaberšček in štiri Prostovoljna gasilska društva: PGD Slovenske Konjice, PGD Loče, PGD Draža vas in PGD Žiče. V imenu PGD-jev so priznanja prevzeli predsednik PGD Slovenske Konjice Aljaž Tomažič, predsednik PGD Loče Marko Miličević, predsednik PGD Žiče Andrej Podkubovšek in predsednik PGD Draža vas Gregor Ercek.
Jure Zdovc je košarkarski trener in nekdanji košarkar. Kot član jugoslovanske reprezentance je postal olimpijski podprvak, svetovni prvak in dvakrat evropski prvak. Treniral je več slovenskih in tujih klubov ter bil v dveh obdobjih tudi selektor slovenske reprezentance. Kot drugi slovenski košarkar je bil leta 2020 sprejet v Mednarodni košarkarski hram slavnih, leta 2015 pa v Hram slovenskih športnih junakov. Leta 2007 smo že nagradili njegove zasluge za prepoznavnost Slovenskih Konjic naokoli in je prejel zlati konjiški grb.
Že v 60. letih so v Slovenskih Konjicah začeli z družbeno pomembno dejavnostjo, skrbi za otroke. Tedaj so se začele dejavnosti ob praznovanju dedka Mraza in vzniknila je misel, da bi v kraju pripravljali še Otroško pustovanje. V 70. letih so tudi uradno ustanovili Društvo prijateljev mladine. Izvajajo programe krovne organizacije - med njimi je zelo znan TOM telefon. Na osnovnih šolah vodijo in koordinirajo Bralno značko, izvajajo Otroški parlament, kjer so tudi medobčinsko povezani z zreško in vitanjsko šolo, pripravljajo Otroško pustovanje in praznovanje Dedka Mraza, v tednu otroka izvajajo Konjičkovo popoldne ... Seveda je na našem območju zelo znana tudi Štorkljina hiša, kjer izvajajo učno pomoč in pestre počitniške dejavnosti. V oktobru 2022, v sklopu Tedna otroka in Konjičkovega popoldneva, so izvedli praznovanje 20. obletnice. Štorkljina hiša na Celjski cesti je zdaj, po obnovi občine, z marcem ponovno odprta. Štiri leta pa so gostovali v nekdanjem vrtcu na Slomškovi, v Medgeneracijskem centru Štiblc.
Zlati konjiški grb si je letos prislužilo podjetje Baumüller Dravinja d.o.o. To nenehno rastoče podjetje in hkrati eden najpomembnejših delodajalcev v državi je slovensko hčerinsko podjetje nemškega proizvajalca pogonov in avtomatizacije Bauműller G. m. b. H. V vseh treh desetletjih, odkar so del nemške skupine, beležijo veliko rast in postajajo pomemben zaposlovalec v regiji. Število zaposlenih je, od leta 1992 iz začetnih 32, poraslo do aktualno 370 zaposlenih. Baumüller Dravinja že leta nudi individualne rešitve na področju izdelkov iz tankih pločevin in njihovo kabelsko napeljavo. Baumüller nenehno vlaga v najnovejšo proizvodno tehniko in širi svoj strojni park v slovenski proizvodnji, ki ga sestavlja več strojev za obdelavo pločevine.
Prejemnik srebrnega konjiškega grba Luka Juhart je glasbeni izvajalec mednarodnega ugleda. Zanj pišejo dela najuglednejši tuji in slovenski skladatelji, ki jim posveča posebno pozornost. Luka Juhart koncertira solistično in v različnih zasedbah na najuglednejših evropskih in svetovnih festivalih, s svetovno priznanimi simfoničnimi, komornimi orkestri, ansambli oziroma zasedbami. Luka Juhart kljub mednarodni prepoznavnosti deluje tudi na domačih tleh. Je idejni in umetniški vodja Koncertnega cikla pri Didiju, v organizaciji Centra za kulturne prireditve Slovenske Konjice, ki gosti najodličnejše sodobne slovenske glasbenike v sodelovanju z različnimi umetniškimi ustvarjalci.
Prejemnik bronastega konjiškega grba Janez Korenjak je gonilna kreativna sila za Ekološko kmetijo Korenjak. Magister kmetijstva svoje delo na kmetiji bazira na tradicionalnih znanjih, ki upoštevajo ritme narave in omogočajo zdrave in izjemno kakovostne pridelke. Ekološka senena reja je poleg gozdarstva glavna dejavnost Korenjakove kmetije, kjer Janez z družino skrbi za 50 hektarjev obdelovalnih površin ter gozd in približno 60 živali. Za svoje proizvode so na Dobrotah slovenskih kmetij prejeli mnoga zlata priznanja.